Шкоала медие дин сатул Подойма
«Юбиць кувынтул каре есте слава ноастрэ, мындрия ноастрэ – грай молдовенеск»

Ла 21 фебруарие ын кадрул катедрей де филоложие молдовеняскэ шь-а цинут лукрэриле маса ротундэ дедикатэ зилей мондиале а лимбий матерне.

Зиуа мондиалэ а лимбий матерне а ынчепут а фи сэрбэторитэ речент. Ын кадрул Институтулуй де лимбэ ши литературэ ачастэ мэсурэ аре лок пентру а доуа оарэ ши конституе о посибилитате ексчелентэ пентру пуртэторий кувынтулуй молдовенеск, рус, украинян де а ворби деспре проблемеле екзистенте ши перспективеле де дезволтаре пентру виитор. Ка ши фиекаре сэрбэтоаря зиуа мондиалэ а лимбий матерне ышь аре история са, менционатэ ын кадрул месей ротунде де кэтре Елена Опря, лектор супериор ла катедра де филоложие молдовеняскэ, дочент.

«Ла 21 фебруарие 1952 ын орашул Дака, капитала Бангладешулуй, а авут лок о демонстрацие пашникэ але ачелор персоане, нумите бенгали, каре черяу ка лимба лор сэ фие уна динтре лимбиле де стат, дар ну ера акчептатэ. Атунч демонстрация а фост ынэбушитэ де полицишть, каре ау трас фок ын популация пашникэ. Ау дечедат кыцьва студенць каре партичипасе ла ачастэ манифестацие. Конферинца женералэ УНЕСКО дин 17 септембрие 1999 а фост ун семн де рекуноштинцэ ши меморие пентру ачастэ тражикэ датэ. Де атунч, ын фиекаре ан, ынчепынд ку 2000, зиуа де 21 фебруарие се консидерэ ши се сэрбэтореште ка Зиуа мондиалэ а лимбий матерне ку ун сингур обьектив: а контрибуи ла дезволтаря лимбилор ши а културилор ын егалэ мэсурэ. Ын спациул нистрян трилингвисмул ностру демонстрязэ кэ ачастэ сарчинэ се ынфэптуеште ши есте реализатэ де фиекаре четэцян».

Лимба а фост динтотдяуна чя май вулнерабилэ проблемэ а молдовенилор дин стынга Ниструлуй, каре ау рэмас а фи уничий пуртэторь ай ачестея. Фиекаре динтре оамений марканць каре ау стат ла тимпул сэу ын фрунтя катедрей де филоложие молдовеняскэ конштиентизау фаптул кэ ын афарэ де активитатя штиинцификэ пе каре ау реализат-о ши пентру каре ле сынтем рекуноскэторь, май требуе ынтокмите ши мануале каре ар пермите ынсуширя лимбий молдовенешть контемпоране литераре ын школиле дин републикэ. Ла маса ротундэ а фост инвитатэ ши Дорина Габужа, спечиалист ал Институтулуй де стат де дезволтаре а ынвэцэмынтулуй. Дынса а спечификат кэ даторитэ програмелор де стат, имплиментате ын практикэ, с-а ажунс ла ун ноу нивел де дезволтаре а лимбий молдовенешть. Тотушь, май сынт дирекций асупра кэрора требуе де лукрат.

«Акум дой ань имплиментэм ын практикэ програмул де стат «Мануалул». Ку пэрере де рэу, тотушь, прокураря мануалелор есте лимитатэ. Баний каре сынт репартизаць, ын анул курент ун милион рубле, жумэтате ау фост фолосиць пентру а прокура мануале ын лимба русэ. Пентру шкоала ку лимба де студиу молдовеняскэ ау рэмас фоарте пуцинь».

Дупэ кум ам менционат май сус, ын компетенца лекторилор де ла катедра де филоложие молдовеняскэ се афлэ ши ынтокмиря мануалелор, кэрцилор, материалелор дидактиче соличитате де кэтре педагожий дин школиле нистрене. Лекторий катедрей ау стэруит асупра мануалелор, дикционарелор, компендиилор. Принтре ултимиле реализэрь требуе менционат мануалул де лимбэ молдовеняскэ пентру алолингвь, реализат де кэтре Татиана Мазепа ши Елена Корногобул. Мануалул а фост тестат дежа ын унеле групе. Деспре резултателе обцинуте а ворбит уна динтре алкэтуитоареле ачестуя Татиана Мазепа.

«Ам лукрат мулт, комбиннд текстеле литераре ку граматика, плус авем екзерчиций ши авем тесте ын база текстелор литераре. Ну путем апречия сингурь лукрул ефектуат, о лэсэм пе сяма студенцилор пентру кэ о карте пе каре о гэсим май рар ын библиотекэ есте кэутатэ, есте соличитатэ. Сперэм сэ авем ши о континуаре а ачестей кулежерь».

Маса ротундэ дедикатэ зилей мондиале а лимбий матерне а фост ынкэ о посибилитате де а атраже атенция асупра уней проблеме дифичиле каре екзистэ ын териториу. Елена Опря а сублиният каре есте ситуация лимбий молдовенешть ши кум ной, пуртэторий ей, требуе сэ контрибуим ла проспераря ачестея.

«Ситуация лимбий ын царэ есте уна дифичилэ, дар н-аш зиче кэ де нерезолват. Дакэ фиекаре динтре ной вом авя конштиинца националэ трязэ атунч кынд ворбим, атунч кынд дечидем соарта копиилор ноштри, дечидем вииторул ностру, ной вом фи конштиенць де импортанца ши валоаря лимбий ноастре. Десигур кэ статул ынтотдяуна не сусцине ын публикаря литературий артистиче а скрииторилор ноштри нистрень. Консидер кэ ачесте кэй вор континуа ши колабораря ноастрэ фруктуоасэ де асеменя».

Ын тимпул ачестей мэсурь с-а ажунс ла конклузия кэ ачест обьектив ва путя фи атинс нумай ын комун ши нумай ын казул ын каре молдовений вор конштиетиза кэ а ворби о лимбэ литерарэ есте ун трибут дат челор каре ау чизелат-о пынэ ла суперлативул абсолут.

Мариана Кафтя

21.02.2012

ТегиСлава, каре, «Юбиць, есте, молдовенеск», грай, ноастрэ, мындрия, кувынтул
Аутор: ОаспетеКомментарий: (0)Визуализэрь: 2210
Публикаций асеменя
Коментарий: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.