Шкоала медие дин сатул Подойма
Стуяа сус рэсаре

чЫн районул Григориопол Брадул Архиереск а авут лок ын сала де фестивитэць а Чентрулуй де студий суплиментаре.

Ла кончертул фестив ау фост инвитаць ши ау луат парте парохий ши енориаший бисеричилор ортодоксе дин район, оаспеций орашулуй Григориопол, елевий ши педагожий Чентрулуй. Потривит парохулуй бисеричий Ынэлцаря Домнулуй дин Григориопол, протоиереулуй Николае Дзыговский, локалул Чентрулуй де студий суплиментаре диспуне де челе май буне кондиций пентру организаря унор астфел де сэрбэторь.

Благочинул районулуй, парохул бисеричий дин сатул Мэлэешть, протоиереул Марин Сорочан а акчентуат кэ скопул принчипал ал сэрбэторий есте де а дэруи фиекэруй копил букурия Крэчунулуй. Думнялуй й-а феличитат пе крештинь, доринду-ле ынцелепчуне ши рэбдаре, тэрие ын крединцэ ши паза Домнулуй.

Аплаузе фуртуноасе ау кулес дисчиполий школий думиникале де пе лынгэ темплул Ынэлцаря Домнулуй дин чентрул районал, елевий Чентрулуй де студий суплиментаре, каре ау венит ку кынтурь ши имнурь, поезий релижиоасе, колинде, поезий ши кынтече контемпоране, консакрате сэрбэторилор де ярнэ. Енориаший темплелор ортодоксе дин сателе Красная Горка, Мэлэешть, Ташлык, Тея ши Токмазея, копиий, адолесченций ши тинеретул ортодокс ау прегэтит ун кончерт каптивант.

Ын виитор клерул районулуй планификэ сэ атрагэ ла астфел де манифестэрь колективе де креацие але комунитэцилор национал-културале, пентру а оглинди традицииле ши обичеюриле май мултор етний.

Тегирэсаре, Стуяа, су
Аутор: ОаспетеКомментарий: (2)Визуализэрь: 2725
Публикаций асеменя
Коментарий: 1
Комментарий № 1 а ксрис: Владислав (10.01.2013)

Нумеле: Владислав
Super!!!
 -------------- Комментарий --------------
Читате 0   Спам
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
Зиуа сэнэтэций
23 фебруарие 2012
Анул Ноу а бэтут ын уша студенцилор де ла филоложия молдовеняскэ
Зиуа Ындрэгостицилор, зиуа Сфынтулуй Валентин.
Поезия са ну аре вырстэ ши ну аре тимп
Стуяа сус рэсаре
Вине "Анул Ноу"
Балул де тоамнэ & Ярмарокул школэреск.
«Мэрцишор» - сэрбэтоаря сперанцей ши а крединцей
«Юбиць кувынтул каре есте слава ноастрэ, мындрия ноастрэ – грай молдовенеск»
Katerentchuk © Подойма 2024 Тоате дрепутриле сынт резервате

Копиеря материалелор есте пермисэ нумай ку ссылка де ла ал ностру сайт.

Абонязэ-те ла ноутэць
Адаугэ ачест сайт ын фавроит ла вой